Ağır Ticari Araç Motor Yağları

Kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtaların yüksek performans gösterebilmeleri için kullandıkları ağır ticari araç motor yağının kalitesi oldukça önemlidir. Ağır vasıta motorlarının zorlu koşullarda ve uzun süreli kullanım esnasında sorunsuz çalışması için kaliteli ve güvenilir bir ağır vasıta motor yağı kullanılması gerekir. Kamyon, kamyonet, otobüs ve benzeri ağır ticari araçlar için özel olarak tasarlanan Petrol Ofisi motor yağı çeşitlerini bu sayfada bulabilir ve yakından inceleyebilirsiniz.

Ağır Ticari Araçlarda Motor Yağı Neden Önemlidir?

Sayısız parçadan oluşan motorlar, düzenli olarak yüksek sıcaklığa, yüksek basınca ve yüksek hıza maruz kaldıkları için onları koruyacak motor yağlarına ihtiyaç duyarlar. Ağır vasıtalar için özel olarak tasarlanan motor yağları, üstün kaliteli sentetik baz yağlar kullanılarak ve bu baz yağlara ileri teknoloji katkılar eklenerek özel bir formülle üretilir. Böylelikle kamyon, tır ve benzeri araçlarda kullanıldığında hem motoru koruma altına alır hem de yağ tüketimini azaltarak yakıt tasarrufu sağlar. Ağır yükte uzun süreli kullanıma karşılık yüksek randıman sağlayan ağır vasıta motor yağı çeşitleri, ağır taşıtların motor ömürlerini uzatmakla da kalmayıp gelecekte oluşabilecek beklenmedik bakım masraflarının azaltılmasına yardımcı olur. Sürekli olarak hareket halinde olan ve tek seferde uzun mesafeler kat eden kamyon ve tırlar için motorun ömrü, gücü ve performansı oldukça önemlidir. Yeni nesil sentetik motor yağları kullanarak bu ağır vasıta motorlarına ihtiyaç duyduğu bakımı ve iltiması sağlamak mümkündür. Petrol Ofisi, ağır vasıta motorlarına özel olarak geliştirdiği özel formülü sayesinde ultra yüksek performanslı Euro 6 araçları da dahil olmak üzere tüm yeni teknoloji ağır vasıtalara yüzde yüz uyum sağlar ve motorlarının en üst düzeyde korunmasına yardımcı olur.

Ağır Vasıtalarda Ne Tür Motor Yağı Kullanılır?

Ağır ticari motor yağı çeşitleri en temel haliyle ikiye ayrılır: Klasik mineral motor yağları ve sentetik motor yağları. Mineral motor yağları, ilk çalışma anında ya da düşük seviyedeki sıcaklıklarda motora yeterli koruma sağlayamazlar. Bunun sebebi, yapılarından dolayı yeterince akışkan olmamaları ve kalın bir dokuya sahip olmalarıdır. Yeni nesil sentetik kamyon motor yağı çeşitleri ise hem ilk çalışma anında hem de soğukta çok daha serbest bir akışkanlık gösterir, böylelikle motorun ihtiyaç duyduğu korumayı anında sağlamış olurlar. Ağır vasıta motorlarında ilk çalıştırma anı oldukça önemlidir, çünkü bu süreçte yağ filmi en hassas halindedir. Geleneksel mineral yağlar kalın yapısından dolayı geç hareket ettikleri için ilk çalıştırmada motorun tüm parçalarını korumaktan geri düşebilirler, sentetik yağlar ise yüksek akışkanlık düzeyi sayesinde anında harekete geçer ve düzenli kullanımda söz konusu ağır vasıtanın motor ömrünü hatırı sayılır ölçüde uzatır. Kısa sürede gerekli güce ulaşma zorunluluğu ile karşı karşıya kalan kamyon ve tırların kamyon yağ değişimi noktasında mutlaka sentetik motor yağı tercih etmesi tavsiye edilir. Petrol Ofisi'nin ultra yüksek performanslı sentetik motor yağları, kamyon, kamyonet, tır, minibüs, otobüs gibi ticari araçlar göz önünde bulundurularak formülize edilmiştir.

Kamyon Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kamyon motor yağı fiyatlarını araştırırken ve piyasadaki farklı kamyon motor yağları arasından seçim yapmaya çalışırken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce ağır ticari araç motor yağı seçiminde aracınızın türüne uygun bir motor yağı seçtiğinizden emin olmalısınız. Ağır vasıtaların Euro 4, Euro 5, Euro 6 ve SCR gibi farklı çalışma mekanizmaları bulunduğu için söz konusu ağır vasıta yağları da buna göre çeşitlenmektedir. Ağır vasıtanın motor tipine göre de farklı motor yağları kullanılması gerekebilir. Örneğin dizel motorlar için ultra yüksek performanslı sentetik dizel motor yağları tercih edilebilir. Partikül filtreli ağır hizmet dizel motorların kusursuz bir biçimde yağlanması ve koruma altına alınması için düşük kül katıklı bir motor yağı kullanılmalıdır. Ağır şartlarda çalışan yeni nesil dizel motorlarda eksiksiz bir yağlanma sağlamak için yeni nesil performans teknolojileri içeren, sentetik bazlı yağlar ideal olacaktır. Uzun yağ değişim aralıklarının istendiği turbo dizel ağır hizmet araçlarında kullanılan sentetik dizel motor yağları ise en ağır şartlarda dahi maksimum koruma ve randıman sağlar. Petrol Ofisi'nin Maximus serisine ait pek çok farklı motor yağı çeşidini bu sayfada görüntüleyebilir, tüm madeni yağ çeşitleri için ise Motor Yağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.