SCR Sıvısı (AdBlue®) Kullanımı

SCR Sistemi (Seçici Katalitik İndirgeme) yeni nesil dizel motorlarda egzoz emisyonlarının bir zorunluluğu olarak araçlara entegre edilmiş bir sistemdir. Bu sistem motordaki yanma sonucu egzoz gazının doğaya zararlı azot oksit gazlarının salınımını engellemek amacıyla kurgulanmıştır.

SCR sistemi bulunan araçlarda yakıt deposundan farklı olarak ayrı bir depo bulunur. Bu deponun genellikle kapağı hata önlemek adına mavi renklidir. Bu mavi renkli kapaktan belirli aralıklarla SCR sıvısı takviyesi yapılması gerekir. Araçlarda ilgili ikaz lambası ilave için kullanıcıyı uyarmaktadır. SCR sistemi genellikle yüksek motor devrinde etkilidir. Her zaman tüketimi olmaz. Motor yağı gibi kapalı sistem çevrim yapılmayıp, akaryakıt gibi düzenli tüketilen bir sıvıdır.

İkaz lambası yandıktan sonra araç marka modeline bağlı olmakla beraber genellikle motor kendini korumaya alır. Bu bazı markalarda aracın komple durması ve çalışmaması üzerine kurgulanmışken, bazı markalar sadece aracın motor devrine limitleme getirir ve araç belirli devire ulaşamaz. Bu süreçte ikaz ışığını söndürmek adına SCR sıvısı yerine sisteme su vb. farklı sıvılar ilave etmek sistemin bozulmasına ve tıkanmasına sebep olacaktır. Ayrıca sistem üzerinde genellikle çözeltideki üre miktarını ölçen bir sensor bulunduğu için doğru çözeltideki ve kalitedeki ürünü kullanmanız mecburidir.

İdeal SCR sıvısı %32,5 üre ve geri kalanı (%62,5) iyonlarından arındırılmış su (yada türevleri) ile hazırlanmış olmalıdır. İçeriğindeki üre endüstriyel yani otomotive uygun olmalıdır. AdBlue® VDA’nın (Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği) tescilli SCR sıvısı markasıdır. Yukarıda belirtilen bilgiler doğrultusunda hem çevre sağlığı hem de aracınız için AdBlue kullanımı oldukça önemlidir.

Petrol Ofisi Grubu güvencesiyle hem çevrenizi hem aracınızı koruyun Petrol Ofisi Grubu istasyonlarından ISO 22241-1 ve DIN 70070 standartlarına uygun VDA sertifikalı Petrol Ofisi AdBlue ürününü temin edebilirsiniz.

Petrol Ofisi Grubu AdBlue;

  • SCR teknolojisinin kullanıldığı Euro V araçlarda, Euro III seviyesi yakıt tüketimine göre %6'ya kadar yakıt ekonomisi sağlar.
  • Çevre dostudur. Egzoz gazı ile salınan azor asitlerini (NOx) %80'e varan oranda azaltır.
  • Kullanımı kolay, güvenilir, emniyetli ve verimlidir.