Otogaz Sıkça Sorulan Sorular

Yakıt Emniyet Sistemi (YES)

YES, Petrol Ofisi tarafından LPG ürün kalitesi ve eksik ürün müşteri memnuniyeti için oluşturulan, Türkiye’de ilk ve tek olan “Yakıt Emniyet Sistemi” nin kısaltılmış halidir. Bu sistem ile Ürün kalitesi veya Eksik dolum bildirimlerinizin denetlemesi İTÜ onaylı INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK kuruluşları tarafından denetlenir ve size raporlanır. Sonuçlara Petrol Ofisi müdahale etme yetkisi yoktur ve edemez. Hatamız var ise tüm masraflarınız Petrol Ofisi tarafından karşılanır.

Petrol Ofisi’nin tüm LPG analiz ve LPG pompa kalibrasyon denetlemelerini İTÜ onaylı bağımsız akredite kuruluşu olan INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK yapmaktadır. Müşterimiz, bildirimlerinin değerlendirilmesinde ve sonuçlanmasında ilgili bağımsız kuruluşların devrede olduğunu görecektir.

Bağımsız Akredite kuruluşlar denetleme süreçlerinde sizlerle anlık ve şeffaf iletişim sağlayacaklar. İstasyona ne zaman varıldı, numune alındı mı, numune laboratuvara gitti mi vb. tüm süreçlerde sizi fotoğraflarla bilgilendirecekler.

Tüm dünyada ve Türkiye’de denetim yapma ve sertifikalandırma yetkisi verilen tamamen bağımsız uluslararası kuruluşlardır. Varlıklarının tek sebebi işlerinin uzmanı olmaları ve raporlamalarında herhangi bir etki altında kalmamalarıdır.

https://tr.tuv.at/tr/home

https://www.intertekturkey.com/

Hayır, herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Sizin memnuniyetiniz bizim için yeterli.

Aracın ilgili parçalarının ekonomik ömrünü tamamlaması, oluşan arızanın hatalı veya eksik yapılan LPG kit montajından kaynaklanması, aracın periyodik bakımlarının düzenli olarak yaptırılmaması ve LPG kit üreticileri tarafından listelenen araç ve motor tipleri haricinde LPG kit montajı yapılan araçlar, Yakıt Emniyet Sistemi’ne dahil değildir. Bildirimin Yakıt Emniyet Sistemi’ne dahil olabilmesi için öncelikle Petrol Ofisi iletişim kanallarına başvurmak gereklidir. Bildirim sahibinin Petrol Ofisi bilgisi dışında üçüncü parti servislere yaptıracağı teknik kontrol ve yorumlar değerlendirme dışı tutulacaktır.

TSE Belgeli dönüşümcü raporunun Petrol Ofisi’ne ulaşmasından sonra maksimum 72 saat içinde INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK sizlerle denetim sonuçlarını paylaşacaklardır.

Son 6 ayda en az 200 LT ve son 1 haftada en az 10LT Pogaz almış olmanız yeterli.

Petrol Ofisi istasyonları otomasyon ile 7/24 izlenmektedir. Plakanızdan aracınızın geçmiş dönem alımlarını rahatlıkla görebiliyoruz.

Sorunun kaynağını kısa zamanda ve doğru tespit etmek amacıyla, öncelikle müşteri aracında bir sorun olup olmadığının işin uzmanları tarafından kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kontroller için müşteriden bir bedel talep edilmemektedir.

Petrol Ofisi terminalden pompaya olan tüm süreçlerde size sunmuş olduğu ürünün analizlerini, filtrelemelerini ve tüm süreçlerini izleyebilen tam otomasyon kabiliyetlerine sahiptir. Ürünümüze, teknik altyapımıza ve verdiğimiz hizmete güveniyoruz.

POGaz satışı yapılan tüm istasyonlarımız YES projesine dahildir.

İstasyonlarımız 7/24 otomasyon sistemi ile kontrol edilmektedir. Aynı zamanda tesislerimiz ve tankerlerimiz de tam otomasyon sistemi ile izlenmektedir.

İTÜ Petrol Ofisi’nin ürün kalitesine yönelik süreçlerinin doğruluğunu ve sistematiğini onaylamaktadır.

Akıllı Basınç Teknolojisi

İstasyonlarımızda LPG pompasında özel bir ekipman kullanılarak LPG'li aracınıza her koşulda belli bir basınç aralığında dolum yapılmasını sağlayan teknolojiye "Akıllı Basınç Teknolojisi" denir.

Dolum için ideal basınç değeri 9-13 bar arasıdır. Ancak dolum basıncını görebilmek için araca dolum yapılırken oluşan basınca bakmak gereklidir. Araca dolum yapılmaz iken manometrelerde düşük basınç değeri görülebilir. Doğru basıncı görebilmek için dolum yapıldığı esnada basınç ölçerlerine bakılması tavsiye edilir.

Bunun 2 sebebi olabilir. Birincisi araca dolum başlamadan önceki basınç değeri okunmuştur, bu durumda araca dolum yapılırken olan basınca bakılmalıdır. İkinci sebep de dispenser üzerindeki Manometre arızalı olabilir, bu durumda tank sahasında bulunan manometrelerden doğru basınç okunabilir.

Kış aylarında LPG tank basıncının düşük, yaz aylarında yüksek olması ve araçlara yapılan dolumun tank basıncına bağlı olması sebebiyle değişken basınçlarda dolum yapılırken, Akıllı Basınç Teknolojisi ile, aracınıza dolum yapılan basınç değerinin her zaman aynı seviyede olması ve tank basıncına bağlı olmaması sağlanır. Böylece her koşulda ideal dolum basınç aralığında gaz dolumu alabilir ve her defasında aynı deneyimi yaşarsınız. Bu sayede düşük basınç veya yüksek basınç kaynaklı çok dolum veya az dolum gibi farklı deneyimler yaşamazsınız. Bu aşamada hatırlatmak gerekir ki; düşük basınç ve yüksek basınçta dolum yapıldığında da aldığınız kadar ödersiniz.

Dolum basıncının üst sınır değerinden yüksek olması araç için iyi değildir. Yüksek basınç ile dolum yapılırsa hem LPG tankının şamandıra sistemi zorlanıp arıza çıkarabilir, hem de basınç çok yükselirse tankın emniyet ventili açılıp ortama gaz salınması riski doğabilir.

Aracınızın LPG deposuna düşük basınç ile dolum yapılırsa hacimsel olarak daha az miktarda gaz doldurulur ve az gaz depolandığı için o depo ile daha az km yol gidilir. Bu eksik dolum anlamına gelmez, az miktarda alınan gaza karşılık az miktarda ödeme yapılır ve daha az km gidilir. Akıllı Basınç Teknolojisi ise basınca bağlı eksik veya fazla dolumu önler ve tam olması gerektiği kadar dolum yapılmasını sağlar.

Akıllı Basınç Teknolojsi henüz her istasyonda mevcut olmamakla birlikte hızla yaygınlaşmakta ve kısa zamanda PO/Gaz satışı olan tüm istasyonlarımıza kurulması hedeflenmektedir. Bu teknolojinin hangi istasyonlarda olduğu, istasyonun LPG dolum sahasında bulunan "Akıllı Basınç Teknolojisi Burada" işareti ile anlaşılabilir.

LPG Pass

Filosunda 2 veya daha fazla LPG’li aracı olan, fatura kesebilen her kuruluş LPG Pass sistemine dahil olabilir.

Şirketinize ait tüm araçlarınızın alımlarını gözlemleyebilecek ve yakıt alımlarını dilediğiniz zaman raporlayabileceksiniz. Ayrıca filonuzdaki LPG’li araçların yakıt alımları için ilave indirimlere sahip olacaksınız.

Türkiye araç tanıma ile satış kanalaında Pazar lideri olan Petrol Ofisi yetkilieri taleplerinizi hemen değerlendirecek ve sizleri kazandıran avantajlarla Automatic sistemine dahil edeceklerdir.

5015 sayılı LPG yasası gereği akaryakıta tanınan bu imkan LPG’de yok. Yakın bir gelecekte de olacağı öngörülmemektedir. Otogazın faturası bayiler tarafından kesilir ve tahsilatını da bayiler yapar.

Çağrı merkezimizi arayarak talepte bulunabilir ve LPG’li araçlarınızı LPG Pass sitemine hızlıca dahil edebilirsiniz.

Petrol Ofisi adına LPG Pass ve Automatic sözleşmeleri imzalatma yetkisi verilen kuruluşlardır.

Sözleşme imzalanınca LPG Pass kartları elden hemen teslim edilir. Hemen kullanıma başlayabilirsiniz.

Web sitemizde LPG Pass raporlama alanına müşteri kodunuz ile girerek araçlarınızı alımlarını anlık olarak raporlayıp takip edebilirsiniz. Ayrıca günlük olarak otomatik bilgilendirme mailleri gönderilecektir.

LPG Pass kartı tüm POGaz satış noktalarında geçerlidir.

Yazarkasa fişiniz ile çağrı merkezimize dönüş yapmanız yeterli.

Ödeme yöntemi konusunda bir kısıtlama yok, istasyonda dilediğiniz yöntemle ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz ÖDE-GEÇ özelliğini de kullanabilirsiniz.

ÖDE-GEÇ özelliğini kullanarak, kredi kartınızı veya personelinize vermiş olduğunuz şirket kredi kartlarını LPG Pass kartı ile eşleştirebilirsiniz, böylece aracınızdan inmeden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sanal kartlar oluşturarak ÖDE-GEÇ tanımlaması yapabilirsiniz. Böylece LPG Pass için limit oluşturmuş ve alımları kontrol altına almış olursunuz.

Çağrı Merkezimi size 7/24 hizmet verecektir.

LPG Pass kartı hiçbir üründe positive puan kazandırmaz, sadece alımların takibi ve dönem sonu avantajlar için kullanılır.

Hayır, istasyonlarımız sizleri çağrı merkezine yönlendirecektir.

Kredi kartı ile yapılan tüm ödemelerde varsa banka kampanyasından yararlanabilirsiniz. Kredi kartı kampanyaları bankaların düzenlediği ayrı kampanyalardır.

Yakıt Emniyet Sistemi (YES) kapsamında şikayetleriniz bağımsız akredite kuruluşlar tarafından hemen değerlendirilecektir.

Hayır, pompada anlık indirim uygulanmayacaktır. Anlaşma imzalayan müşterilerden dönem sonlarında alınacak fatura ile işlem gerçekleşecektir.,

Örnek: Müşteri ile %3 indirim olarak anlaşıldı. Müşteri dönem içinde toplam 100.000 TL’lik LPG aldı. 100.000 TL x %3 = 3.000 TL lik fayda sağlayacak. Detayları acentelerimiz veya satış ekibimiz müşterilerimiz ile paylaşacak.

Hayır, LPG Pass alımlarından sosyal lig için puan veya bütçe kazanamazsınız.

İlgili İçerikler

Bu sayfayı okuyanlar aşağıdaki içerikler ile de ilgilendi.