Petrol Ofisi A.Ş’den yeni ambalajlı bir ürüne sahipseniz, ürünün arkasında yer alan hologramlı QR kodunu okutup, kod üzerinde yer alan numarayı sorgulayabilirsiniz.

Eski ambalajlı ürünlerimiz için; Ürün yetkili bayilerimizden alınmış ise orijinaldır. Yetkili bayilerimizin listesine Petrol Ofisi A.Ş. resmi websitesindeki, Madeni Yağlar Satış Noktaları adresinden ulaşabilirsiniz. https://www.petrolofisi.com.tr/madeni-yaglar/satis-noktalari Bunun haricindeki kanallardan temin edilen ürünün orijinalliği satış ilişkisini gerçekleştirmiş olduğunuz satıcının sorumluluğundadır.

  • Ürün ambalaj güvenliğini genel olarak aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki, ambalaj güvenlik önlemlerinin hepsini karşılıyor olsa dahi kesinlikle orijinaldir diyemeyiz.
  • Ürünün kapak emniyet halkası mutlaka bulunmalıdır. Kapak içerisinde ise üzerinde kurt başı olan folyoyu görebilirsiniz.
  • Her ürünün etiketinde mutlaka bir QR kod bulunmalıdır. QR kodu sorgulayarak www.petrolofisi.com.tr websitesine yönlendirmesini teyit edebilirsiniz.
  • Ambalajlarımızın üzerinde şişe inkjet bilgileri kontrol edilmelidir. Batch bilgisi, üretim tarihi ve ambalajın her iki tarafında da kabartmalı logo yer almaktadı.

Ürününüzün orijinalliğinden emin olmak istiyorsanız bir sonraki ürün teminini Petrol Ofisi A.Ş yetkili bayilerinden yapmanızı öneririz.

Mineral yağlar petrolün distilasyonu ve rafinasyonu sonucunda elde edilirler. Sentetik yağlar kimyasal sentezleme yoluyla, istenilen özelliklere uygun hale getirilmiş olan yağlardır.

*DPF’li araçlarda uygun olmayan motor yağı kullanımı sonucu dizel partikül filtrede tıkanmalar meydana gelir. Bu yüzden DPF’e uygun yağ kullanılmalıdır.

Günümüz motor yağı teknolojisinde dışarıdan herhangi bir performans katığı ilavesine gerek yoktur. Katkı ilavesi sonucu; • Tek bir parametrenin iyileştirilmesi yağın daha iyi çalışacağı anlamına gelmez. • Formülasyondaki katık oranlarındaki hassas dengeler bozulur. • Motorda OEM onaylı yağdan farklı bir formülasyon bulunması aracın garanti dışı kalması riskini yaratır. • Yağın orijinal formülasyonunun dışarıdan bir katık ilavesi nedeniyle bozulması veya araçta problem yaşanması yağ üreticisi firmanın garantisi dışındadır. • Bunlardan dolayı katık ilavesi yapılmaması gerekmektedir.

Doğrusu ekipman üreticisi tarafından tavsiye edilen motor yağı daha iyi koruma sağlar. Ayrıca Motor yağının viskozitesi çalışma ve koruma performansı için tek parametre değildir. Esas olan çalışma motorun çalışma sıcaklığında yağ filminin bozulmadan koruma yapabilmesidir.

Motor yağının renginin kararması yağın doğru performansta çalıştığını gösterir. Yağların içerisinde deterjan ve dispersan katıkları vardır. Bu katıklar motorun temizlenmesini ve kirliliklerin yağın içerisinde tutunmasını sağlarlar. Bu nedenle de yağın rengi kararır. Önemli olan yağ bünyesindeki kirliliklerin miktarıdır. Fazla olursa motora zarar verebilir. Bu nedenle de yağ filtresinin yağı temizleme performansı önemlidir.

Mecbur kalmadıkça, genelde farklı marka motor yağlarının birbirleriyle karıştırılması tavsiye edilmez. Bu durum, farklı katıkların kullanılabilmesi ihtimali nedeniyle, motordaki yağın kimyasal değişikliklere uğramasına neden olabilir. Bu durum kısa süre sonra yağın tamamen değiştirilmesi koşuluyla uygulanabilir. İlave edilecek yağın aynı viskozite sınıfında ve aynı performans seviyesine olmasına dikkat edilmelidir. Sentetik yağ ile mineral yağ birbirine karıştırılmamalıdır. Bu durum çok kısa sürede ve doğrudan motora zarar vermese de yağın kimyasal yapısının bozulmasına neden olabilir.

Araçlarda yağ değişim periyotlarının belirlenmesinde yetkili olan araç üreticisi ve yetkili servislerdir. Söz konusu değişim süreleri ekipman üreticilerinin gerek laboratuvar ortamında gerekse gerçek saha testleri sonucunda elde ettikleri bilgilere göre belirlenmiştir. Madeni yağ üreticisinin yağ kullanım ömrü ve/veya değişim süresi ile ilgili ifadeleri varsa bunları resmi olarak belgelemek zorundadır.

Yağın bozulup bozulmadığının anlaşılabilmesi için karmaşık bazı kimyasal/fiziksel testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler de ancak gelişmiş laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilebilir.

5W motor yağının viskozite değeridir. W harfi winter kış anlamına gelmektedir. Solda yer alan 5 rakamı motor yağının soğukta çalışma koşulunu gösterir.

Antifriz motorun soğutma sistemini korumaktadır. Antifrizin görevleri; • Suyun donmasını engellemek, • Kireçlenmeyi önlemek, • Korozyona karşı sistemi korumak, • Kaynama noktasını yükseltmek.

Gres ile özellikle rulmanlı yatakların yağlanması gerçekleşmektedir. Birçok sektörde farklı çeşitlerde gresler kullanılmaktadır.

Greslerin yapısında üç önemli madde bulunmaktadır. Bunlar baz yağ, kalınlaştırıcı ( sabun tipleri) ve katıklardır.

Hidrolik yağlarda viskozite sınıflandırılması ISO VG sınıfına göre yapılmaktadır.

İlgili İçerikler

Bu sayfayı okuyanlar aşağıdaki içerikler ile de ilgilendi.