LPG’li Araçlara Özel Motor Yağı Kullanmak Neden Önemlidir?

LPG ve benzin,, birbirinden farklı iki yakıttır. LPG propan ve bütan adı verilen hidrokarbon gazlarının karışımlarından oluşur. Bütan 3 karbon ve propan ise 4 karbon içerir. Benzin ise LPG’den çok daha fazla molekül ağırlığına sahip hidrokarbon zincirleri ihtiva eder ve hidrokarbonlardan daha farklı yapıda azot ve kükürt bileşikleri de içerir.
İki yakıtın farklı yapılarda olması sebebiyle yanmaları sırasında ortaya çıkan kalori değerleri de farklı olur. Yani LPG ve benzinin aynı miktarı yandığında ortaya farklı miktarda enerji ve ısı çıkar.
Bununla birlikte aynı marka ve modelde, aynı kilometrede, aynı süre kullanılmış ve aynı motor aşınmalarına sahip biri benzinli motora sahip biri de LPG dönüşümü uygulanmış iki araç düşünelim. Bu iki araç kıyaslandığında yakıt tüketimlerinin, kullandıkları yakıtın yanma sürelerinin ve ortaya çıkan ısıların aynı olmadığı görülür. Dolayısıyla, benzin tüketen ve LPG yakıt dönüşümü uygulanmış benzinli motorların ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu farklı motorların çalışmaları esnasında ve sonrasında ortaya çıkan durumları kıyaslamalı olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
 • LPG’nin yanması için daha fazla havaya ihtiyaç vardır, bu nedenle LPG yakıt kullanan motorlar daha fazla hava emer. LPG yakıt dönüşümü uygulanmış bir aracın motorunda termal yük benzinli motora göre daha fazladır.
   
 • “LPG-Hava” karışımı “Benzin-Hava” karışımına göre daha yavaş yandığı için LPG’li aracın motorundaki yanma odasının duvarları ve silindirler daha uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalır.
 
 • LPG ile çalışan motorda ortam çalışma sıcaklığı benzinle çalışan motora göre daha fazladır. Bu nedenle LPG’li motor nispeten daha yüksek sıcaklıkta çalışmaktadır. Bunun sonucu olarak motor yağında buharlaşma LPG’li motorda daha çok olur.
   
 • LPG’li motorda emme valfleri benzinli motora göre daha az soğur. Çünkü benzin gibi sıvı temas yoktur.
   
 • LPG yakıt dönüşümü uygulanmış motorda daha yüksek sıcaklık ve daha fazla hava girişi nedeniyle, benzinli motora oranla daha fazla oksidasyon ve korozyon gözlemlenir.
 
Yakıt kaynağının farklı olması sebebiyle ortaya çıkan bu durumlara istinaden, yakıt ile uyum içinde çalışması gereken motor yağının da karakteristiğinin farklı olması önerilmektedir. Bu nedenle, LPG’li yakıt kullanan araçların motor yağlarında aşağıdaki özelliklerin gelişmiş olması beklenir.
 • Oksidasyona karşı direnç ve kararlılık
 • Düşük buharlaşma miktarı
 • Korozyona karşı yüksek koruma
 • Yüksek dispersan ve deterjan özelliği
 • Yüksek yağlayıcılık
 • Yüksek TBN (toplam baz sayısı) değeri
 
LPG’li Aracınızın Gücünden Şüpheniz Olmasın
LPG’li araçların ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen Petrol Ofisi Maxima Auto LPG serisi, üstün motor koruması sunar, sizi ve LPG’li aracınızı yormaz. Maxima AUTO LPG serisi ile aracınızın performansı asla düşmez, güçlü bir yolculuk sizi bekler!
 
LPG’li Araçlara Özel Motor Yağı Kullanmak Neden Önemlidir?

Yeni Nesil LPG’li Araçlar İçin Petrol Ofisi Maxima Auto LPG 5W-30
Maxima AUTO LPG 5W-30 özel sentetik formülü sayesinde standartlara* göre %30 daha az buharlaşma kaybı ile eksiltme kontrolü sağlar. Yüksek motor temizleme ve oksidasyona karşı geliştirilmiş direnç özellikleri sayesinde yeni nesil motora sahip LPG’li araçlar için geliştirilmiştir.
*ACEA A3/B4 standardına göre

 
Yeni Nesil LPG’li Araçlar İçin Petrol Ofisi Maxima Auto LPG 5W-30

Maxima AUTO LPG 5W-30 kullanımı tavsiye edilen uygulamalar:

Yeni nesil motora sahip LPG yakıt dönüşümü uygulanmış binek ve hafif ticari araçlarda
 • Fabrika çıkışı LPG yakıt sistemi montajı olan araçlarda
 • Tüm LPG yakıtlı araçların yağ ilavelerinde