Binek Araç Motor Yağları

Son teknolojiye sahip binek ve hafif ticari araç motorları için en kaliteli motor yağı çeşitleri Petrol Ofisi’nde. En çok tercih edilen motor yağı çeşitleri arasında yer alan Petrol Ofisi Maxima serisinin tüm güncel motor yağı seçeneklerini bu sayfa üzerinden inceleyebilir ve aracınızın motor yağı ihtiyacını kusursuz bir biçimde karşılayacak binek araç motor yağını keşfedebilirsiniz.

Motor Yağının Önemi

Aracınızın en önemli göreve sahip parçası olan ve bakımının bu nedenden ötürü düzenli olarak yapılması gereken motor, doğru ve kaliteli motor yağı kullanıldığı takdirde daha yüksek performans göstererek uzun ömürlü bir kullanım vadediyor. Binek araçlarda motor yağı, motorda herhangi bir problemin meydana gelmesindeki en önemli etkenlerden birini oluşturuyor. Uzun ve masraflı bakım süreçlerinin önüne geçebilmek için ise düzenli aralıklarla motor yağı kontrolü yapmak ve araç için en ideal motor yağını kullanmak gerekiyor. Bu sayede hem motor ömrünüzü uzatabilir, aracınızdan aldığınız randımanı arttırabilir ve yakıt tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu motor yağı çeşitleri olduğu zaman motor yağları, benzinli veya dizel araçlara göre farklılık gösterebiliyor. Benzinli çalışan motorlarda SA, SB, SC, SD, SE, SF ve Sg tipi motor yağları kullanılırken dizel araçlarda CA, CB, CC ve CD tipi yağlar kullanılıyor. Özellikle SA ve SB tipi yağlar, hafif ticari araçlar için yüksek uygunluk gösteriyor. Bir yandan da yüksek veya düşük sıcaklıktaki akışkanlığına göre de sınıflandırılan motor yağları SAE kısaltması ile belirtiliyor. SAE numarası ne kadar düşükse, yağın inceliği ve akıcılığı o kadar artıyor. Motor yağı değişimi esnasında da bu dereceler göz önünde bulunduruluyor. Bu ve bunun gibi önemli noktalara dikkat ederek siz de aracınız için en iyi motor yağında karar kılabilirsiniz.

Motor Yağı Fiyatları ve Çeşitleri

Sayfamızda farklı araç ve motor türlerine uygun sayısız motor yağı çeşidiyle karşılaşmanız mümkün. Tek viskozite ve multi-viskozite olmak üzere iki farklı kavram da motor yağı seçiminde önem kazanıyor. Viskozite ayrımı, yağ seçiminde kışın en düşük, yazın ise en sıcak günü esas alıyor. Motor yağları genellikle 10, 20, 30, 40 ve 50 olmak üzere 5 farklı SAE değeri üzerinden kategorize ediliyor. Tıpkı kış lastikleri ve yaz lastikleri gibi araçlarda kullanılan motor yağları da mevsime göre farklılık gösteriyor. Motor yağları, dışarıdaki hava koşullarına bağlı olarak yazlık, kışlık ve dört mevsim araç yağları olarak ayrılabiliyor. Kış aylarında SAE 5W, SAE 10W ve SAE 15W motor yağları kullanılırken dört mevsim kullanabileceğiniz yağlar SAE 10W-40, SAE 15W-50, SAE 15W–50 olarak değişiyor. Örneğin 10 40 motor yağı, bu alanda en çok tercih edilen motor yağları arasında yer alıyor. Özellikle kışın tercih edebileceğiniz 5 30 motor yağı ve yine dört mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz 15 40 motor yağı da Petrol Ofisi Maxima serisi içerisinde bulabileceğiniz motor yağları arasında.

Binek Araç Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Aracınız için en doğru ve en kaliteli araç motor yağını aldığınızdan emin olmak için seçim esnasında bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Motor parçaları aşırı derecede yüksek sıcaklıklarda çalıştığı ve ısınmadan dolayı deforme olma riskiyle karşı karşıya oldukları için bu aşamada devreye motor yağı giriyor. Motor yağının temel görevi, bilindiği üzere sürtünmeyi azaltarak meydana gelebilecek aşınmaları engellemek ya da en aza indirmektir. Piston ve silindir arasındaki boşlukları dolduran motor yağı, geç değiştirildiğinde motorun kirlenmesine yol açabiliyor. Bu nedenle de motor yağı değişimini düzenli olarak takip etmek, aracın gösterge panelinde motor yağı değişimi ikazı yandığı anda vakit kaybetmeden değişimi yapmak gerekiyor. Motor yağı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da elbette yağın bileşenleri ve nitelikleri oluyor. Petrol Ofisi'nin tüm binek araç motor yağları, güncel egzoz emisyon regülasyonlarına uygun olarak dizayn edildiği için maksimum yakıt tasarrufu ve üst seviye motor performansı vadediyor. Düşük küllü ve tam sentetik motor yağlarının yanı sıra gelişmiş performanslı ve egzoz emisyon düşürücü sistemlere sahip araçlara uygun üretilen yeni nesil motor yağlarıyla da karşılaşmanız mümkün. Yakıt ekonomisi sağlayacak ve uzun ömürlü tüm Petrol Ofisi Maxima serisi motor yağları burada sizi bekliyor. Farklı araç tiplerine uygun diğer madeni yağ ürünlerimizi incelemek için Motor Yağı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.