1941
Kuruluş
Timeline

18 Şubat 1941 tarihini taşıyan Milli Korunma Kanunu kapsamında Petrol Limited Şirketi Petrol Ofisi’ne devroldu ve Petrol Ofisi, Türkiye’deki petrol pazarlamasında nazım rol oynamak üzere 2,5 milyon lira sermaye ile kuruldu.

1941
Logo
Timeline

Petrol Ofisi’nin ilk genel müdürü Talha Sabuncu, Türk mitolojisinin temel figürlerinden olan dişi kurdu, kurumun logosunda kullanmaya karar verdi. Talha Bey’in eli bu tür işlere yatkındı; dişleri arasından kıvrımlı dili görünen bir kurt çizimi yaptı, kırmızı bir halka içine aldı ve Türkiye’nin en büyük kurumlarından birinin logosu böylece doğmuş oldu.

1953
İlk Madeni Yağ Fabrikası
Timeline

İlk madeni yağ fabrikası; 1953 yılında Derince’de Madeni Yağ Harmanlama Tesisi olarak kuruldu.

1955
Çiçek Bayramı
Timeline

Çiçek Bayramlarında Petrol Ofisi resmi araçları da geçit törenlerine katılım sağlıyordu.

1966
Hava İkmal Hizmeti
Timeline

22 Ekim 1966’da imzalanan anlaşmayla, Petrol Ofisi, 1 Ocak 1967’den itibaren Türk Hava Yolları uçaklarına yakıt ikmali yapmaya başladı. Hava İkmal hizmeti 1967 yılında faaliyete geçti ve başta THY olmak üzere devlet havaalanları, MTA ve Tapu Kadastro gibi milli kuruluşların uçaklarının yakıt ikmalini gerçekleştirmeye başladı.

1972
İlk Filo
Timeline

Reis ve Pilot tipi tankerlerden oluşan ilk filo 1972’de çalışmaya başladı.

1973
İlk Kadın Genel Müdür
Timeline

Cumhuriyet tarihinde bir devlet kurumuna atanan ilk kadın genel müdür olarak Şeyda Odyakmaz, 1973 yılında Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü’ne getirildi.

1984
İlk İhracat
Timeline

İlk ihracat olarak İran’a 12.430 ton motor yağı satıldı.

2000
Özelleştirme
Timeline

Petrol Ofisi, özelleştirme sonrasında Genel Müdürlüğü’nü Maslak’taki binaya taşıdı.

2002
Gümüş Projesi
Timeline

Özelleştirme sonrası başlayan ‘Gümüş Projesi’yle Petrol Ofisi istasyonları araç sürücüleri için bir cazibe merkezi olmaya başladı.

2005
Toplum Gönüllüleri Vakfı
Timeline

Petrol Ofisi, "Gönülden Bağlıyız" sloganıyla gençlerin tüm yerel projelerini desteklemek amacıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın stratejik ortağı oldu.

2006
F1 Sponsorluğu
Timeline

Petrol Ofisi, Formula 1 Yarışları’nın Türkiye ayağının resmi isim sponsoru oldu.

2008
Sponsorluk
Timeline

Petrol Ofisi Milli Takım Resmi sponsoru oldu.

2012
Diamond Awards
Timeline

Samsun’da yaşanan sel felaketinde, terminal ile çevresinde kurtarma ve ıslah çalışmalarında gösterdikleri cesaret ve üstün performanstan dolayı Samsun Terminali ekibi OMV Diamond Awards’a layık görüldü.

2017
Sponsorluk
Timeline

"Petrol Ofisi Türkiye’nin Geleceğini Destekliyor" sloganıyla yola çıkan Petrol Ofisi, Türk futbolunun en iyi futbol altyapı markası Altınordu ile Ekim 2017’de çok geniş çaplı bir "yol arkadaşlığı" projesine imza attı.

2017
e-POwer
Timeline

Petrol Ofisi, elektrikli otomobiller için geliştirdiği şarj ünitelerinden oluşan e-Power istasyonlarının ilkini açtı.

2019
s-POwer
Timeline

Petrol Ofisi, solar çatısı ile ilk güneş enerjili istasyonunu Bodrum Ortakent’te hizmete soktu. 153 adet yüksek verimli güneş paneli bulunan Petrol Ofisi bayisi Paşalılar Petrol’ün solar sistemi 42.075 kWp kurulu güçle, istasyonun tüm elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini karşılıyor.

2020
İTÜ Çekirdek
Timeline

İTÜ ARI Teknokent ve Petrol Ofisi işbirliği ile COVID-19’a karşı yürütülen mücadele, konu ile ilgili projelerin desteklenmesi ile devam ediyor. İlk aşamada, siperlik, entübasyon kutusu, dalgıç maskesinden sağlık personeli için PPG maske, koruyucu tulum, UVC ışık ile oda, hava sterilizasyon üniteleri gibi ürünler geliştirilerek, üretim ve dağıtımları sağlanmaya başlanmıştı. İTÜ Çekirdek’in #FightCOVID19 çağrısına yanıt veren girişimciler arasından, Petrol Ofisi yönetiminin birebir katılımı ile değerlendirme sürecinden geçen 11 proje seçilerek desteklenmeye başlandı. İTÜ ARI Teknokent ve Petrol Ofisi işbirliği ile geliştirilen, üretimi desteklenen projeler arasında; COVID-19 ve olası farklı pandemilerle mücadelenin yanı sıra geleceğe ilişkin değişen iş ve sosyal yaşam koşullarına önemli katkı sağlayacak teknolojiler de yer alıyor.

2020
Yılın Seçilmiş Ürünü
Timeline

Türkiye akaryakıt sektöründe geleneksel liderliğini yineleyen, madeni yağlar pazarında liderliği elde eden Petrol Ofisi, her iki alanda öne çıkan yenilikçi ürünlerinin ‘Yılın Seçilmiş Ürünü’ olması ile birlikte dört dörtlük bir başarıya imza attı. EPDK’nın 2019 resmi verilerine göre Petrol Ofisi’nin yüzde 22.5’e varan pazar payı ile liderliğini yinelediği akaryakıt sektöründe Active–3 teknolojili V/Max akaryakıtları, PETDER verilerine göre yüzde 27’yi aşan payla lider olduğu madeni yağlarda ise Maxima CX 5W-30 motor yağı, gerçek tüketicilerin verdiği oylarla ‘Yılın Seçilmiş Ürünü’ oldular.