Sürdürülebilirlik, Kapsayıcılık ve Erişilebilirlik

Petrol Ofisi Grubu olarak bir akaryakıt dağıtım şirketi olmanın ötesinde enerji altyapı grubuyuz. Enerji ekseninde altyapı ve insana dokunan her türlü yatırımı, değerlendirilmesi gereken birer fırsat olarak görüyoruz. Bir yandan mevcut ürün teknolojilerine yatırım yaparken bir yandan geleceğin enerjilerine yatırım yapıyoruz. Bu yatırımları da 3 ana eksen üzerinden geliştiyoruz.

Çevresel sürdürülebilirlik çerçevesinde; 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını yüzde 42 oranında azaltmayı, 2050 yılına kadar ise net sıfır olmayı taahhüt ettik. Üyesi olduğumuz Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) “2050’ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu” kararı doğrultusunda sürdürülebilir havacılığı destekliyor ve 2022 yılının Mart ayından bu yana Türkiye’nin önde gelen havayolları tarafından işletilen uçaklara sera gazı emisyonlarını yüzde 80'e kadar azaltan sürdürülebilir havacılık yakıtı Neste MY Sustainable Aviation FuelTM (SAF) ikmalini gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki ikmal hacmimizi 2023'te 3 kat, 2024 yılında ise 10 kata kadar artırmayı hedefliyoruz. Lideri olduğumuz denizcilik sektöründeki PO Marine markamızla IMO 2020 kriterleri kapsamında Türkiye’deki ilk yeni nesil denizcilik yakıtı Very Low Sulfur Oil (VLSFO) ikmalini yaptık. Adaptech teknolojisi ile yenilenen Maxima ambalajında yüzde 25 oranında plastik geri dönüşüm malzeme kullanıyoruz. Active-3 teknolojili V/Max yakıtlarımız, özel formülasyonları ile ekolojik ve ekonomik kazanımlar sağlıyor. Türkiye’nin ilk ve öncü projesi olan PO Gaz’da da yakıt kalitesi ve tam dolum konularında yüzde 100 garanti sunan Yakıt Emniyet Sistemi – YES ile de tüm dünyada temiz enerji olarak kabul edilen LPG’nin yani otogazın kullanımını destekliyor ve yaygınlaştırıyoruz. Borusan EnBW Enerji ile yaptığımız anlaşma kapsamında; Borusan EnBW tarafından kurulumu yapılacak yüksek hızlı elektrikli şarj istasyonları yaklaşık 2 bin istasyonumuzda kullanıcılarımızın hizmetinde olacak. Proje sayesinde istasyonlardaki her şarj noktası aynı zamanda yaklaşık 4 bin 500 ton karbon salınımını engelleyecek. s-POwer girişimimizle mülkiyetimizde bulunan tüm istasyonlarda madeni yağ fabrikamızın çatısında, terminallerimizin arazilerinde güneş panelleri kurarak karbon ayak izimizi azaltıyoruz.

Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal alanda katılımlarının kısıtlı olduğu toplumların ilerleyemeyeceğine inanıyor ve kapsayıcılık çalışmalarımızı bu bakış açısıyla şekillendiriyoruz. Kadınların ekonomiye katılımcılığında çok önemli bir rol üstlenebileceği bilinciyle Beba Innovation & Entrepreneurship Foundation, TurkishWIN (Turkish Women’s International Network) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iş birliğiyle hayata geçirilen Milyon Kadına Mentor Programı’nın kurucu destekçilerinden birisiyiz. 15 – 25 yaş arası 1 milyon genç kadına ulaşılması hedeflenen bu programla birlikte kadınları bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik (STEM) alanlarının yanı sıra STEM alanı dışında ve liselerde de okumaya motive etmek; onlara ilham vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimin yanı sıra sporda da kadınların güçlendirilmesini destekliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin önemli spor kulüpleri Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kadın futbol takımlarının sponsoruyuz. Tüm bunların yanında kendi bünyemizde bulunan kadın çalışanlarımıza sunduğumuz adil ve şeffaf ortamın göstergesi olan “Cinsiyet Eşitliği Manifestomu”zu yayınladık. Kadın istihadamını artırmaya yönelik attığımız adımlar ve sunduğumuz eşitlikçi ortam sayesinde sektörümüzde İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanan ilk şirket olduk.

Erişebilirlik kapsamında 2022’de tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonu olan Türkiye Ampute Milli Takımı’na sponsorluk desteği sunarken, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) ile imzaladığımız sponsorluk anlaşmasıyla engelli sporculara olan desteğimizi büyütüyoruz. Bu kapsamda Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra TBESF’ye bağlı 20 branşın sporcularının da sponsorluğunu üstlendik. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TSYD’nin düzenlediği Türkiye’de ilk kez engelli sporculara yönelik gerçekleştirilen “Engelsiz Ödül Töreni”nin ana sponsoru olduk. Bunların yanı sıra BlindLook’un Sesli Simülasyon teknolojisi ile web sitemizin erişilebilirliğini görme engellileri de kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Yine istasyonlarımızın daha erişilebilir yaşam alanları olması için alanında uzman profesyoneller ile birlikte çalışarak fiziksel standartlarımızı yeniden tanımlıyor ve bu uygulamaları yaygınlaştırmak üzere yatırımlar yapıyoruz.

İlgili İçerikler

Bu sayfayı okuyanlar aşağıdaki içerikler ile de ilgilendi.