SIKÇA SORULAN SORULAR

Yakıt Emniyet Sistemi (YES) nedir?

Petrol Ofisi LPG ürün kalitesi ve eksik ürün müşteri memnuniyeti için oluşturulan Türkiye’de ilk ve tek olan “Yakıt Emniyet Sistemi” nin kısaltılmış halidir. Bu sistem ile Ürün kalitesi veya Eksik dolum bildirimlerinizin denetlemesi İTÜ onaylı INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK kuruluşları tarafından denetlenir ve size raporlanır. Sonuçlara Petrol Ofisi müdahale etme yetkisi yoktur ve edemez. Hatamız var ise tüm masraflarınız Petrol Ofisi tarafından karşılanır.

LPG’yi göremiyorum, size nasıl güveneceğim?

Petrol Ofisi tüm LPG analiz ve LPG pompa kalibrasyon denetlemeleri İTÜ onaylı bağımsız akredite kuruluşu olan INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK yapmaktadır. Müşteri, bildirimlerinin değerlendirilmesinde ve sonuçlanmasında ilgili bağımsız kuruluşların devrede olduğunu görecektir.

Şikâyetime konu olan istasyondan numune alındığını ve pompa ölçümü yapıldığını nereden bileceğim?

Bağımsız Akredite kuruluşlar denetleme süreçlerinde sizlerle anlık ve şeffaf iletişim sağlayacaklar. İstasyona ne zaman varıldı, numune alındı mı, numune laboratuvara gitti mi vs gibi tüm süreçlerde sizi fotoğraflarla bilgilendirecekler.

Bağımsız akredite kuruluş ne demektir?

Tüm dünyada ve Türkiye’de denetim yapma ve sertifikalandırma yetkisi verilen tamamen bağımsız uluslararası kuruluşlardır. Varlıklarının tek sebebi işlerinin uzmanı olmaları ve raporlamalarında herhangi bir etki altında kalmamalarıdır.

https://www.tuv.at/tr/home/
https://www.intertekturkey.com/

Yakıt Emniyet Sistemi’nden faydalanmak için Petrol Ofisi’ne ya da proje partnerlerine (Intertek, TÜV Austria Türk ve TSE belgeli yetkili dönüşüm servisleri) ödeme yapacak mıyım?

Hayır, herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Sizin memnuniyetiniz bizim için yeterli.

Hangi durumlarda Yakıt Emniyet Sistemi geçerli değildir?

Aracın ilgili parçalarının ekonomik ömrünü tamamlamasından, oluşan arızanın hatalı veya eksik yapılan LPG kit montajından kaynaklanmasından, aracın periyodik bakımlarının düzenli olarak yaptırılmamasından ve LPG kit üreticileri tarafından listelenen araç ve motor tipleri haricinde LPG kit montajı yapılan araçlar Yakıt Emniyet Sistemi’ne dahil değildir. Bildirimin Yakıt Emniyet Sistemi’ne dahil olabilmesi için öncelikle Petrol Ofisi iletişim kanallarına başvurmak gereklidir. Bildirim sahibinin Petrol Ofisi bilgisi dışında üçüncü parti servislere yaptıracağı teknik kontrol ve yorumlar değerlendirme dışı tutulacaktır.

Yakıt Emniyet Sistemi kapsamında yapmış olduğum bildirimlere ne kadar sürede geri dönüş yapılacaktır?

TSE Belgeli dönüşümcü raporunun Petrol Ofisi’ne ulaşmasından sonra maksimum 72 saat içinde INTERTEK ve TÜV AUSTRIA TÜRK sizlerle denetim sonuçlarını paylaşacaklardır.

Yapmış olduğum bildirimin YES sürecinde değerlendirilmesi için ne yapmam gerekiyor?

Son 6 ayda en az 200 LT ve son 1 haftada en az 10LT Pogaz almış olmanız yeterli.

Yakıt Emniyet Sistemi’nden faydalanmak için altı ay içerisinde 200 lt otogaz aldığımı size nasıl belgeleyeceğim?

Petrol Ofisi istasyonları otomasyon ile 7/24 izlenmektedir. Plakanızdan aracınızın geçmiş dönem alımlarını rahatlıkla görebiliyoruz.

Müşterinizi neden LPG Dönüşüm servislerine yönlendiriyorsunuz?

Sorunun kaynağını kısa zamanda ve doğru tespit etmek amacıyla, öncelikle müşteri aracında bir sorun olup olmadığının işin uzmanları tarafından kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kontroller için müşteriden bir bedel talep edilmemektedir.

Yakıt Emniyet Sistemi neden sadece PO/Gaz’da ?

Petrol Ofisi terminalden pompaya olan tüm süreçlerde size sunmuş olduğu ürünün analizlerini, filtrelemelerini ve tüm süreçlerini izleyebilen tam otomasyon kabiliyetlerine sahiptir. Ürünümüze, teknik altyapımıza ve verdiğimiz hizmete güveniyoruz.

Tüm Petrol Ofisi istasyonlarından LPG alımlarında YES uygulaması var mı ?

PO/Gaz satışı yapılan tüm istasyonlarımız YES projesine dahildir.

İstasyonlarınızı nasıl kontrol ediyorsunuz?

İstasyonlarımız 7/24 otomasyon sistemi ile kontrol edilmektedir. Aynı zamanda tesislerimiz ve tankerlerimiz de tam otomasyon sistemi ile izlenmektedir.

İTÜ neyi onaylamaktadır?

İTÜ Petrol Ofisi’nin ürün kalitesine yönelik süreçlerinin doğruluğunu ve sistematiğini onaylamaktadır.