PETROL OFİSİ GAZ

LPG dağıtıcı lisansını 2006 yılında alan Petrol Ofisi, 2007’de ikinci LPG Dolum tesisini devreye alarak ve PO/gaz markasını yaratarak otogaz sektöründeki faaliyetlerini hızlandırmıştır. Nisan 2016 itibariyle, 1.245 noktada tüketicilerin ekonomik ve güvenilir otogaza ulaşmasını sağlamaktadır.

Tüketicilerin güvenliği ve emniyeti için PO/gaz ürünü TSRN589 standardına, istasyonlardaki LPG sistemleri TS 11939, TS 1446, TS 1449 standartlarına ve gerekli yönetmeliklere uygun olarak denetlenmektedir.

Ekonomik, çevreci ve güvenli bir ürün olan LPG propan, bütan ve türevi gazların belirli standartlar çerçevesinde karıştırılarak meydana getirilmektedir. Bu sayede fosil yakıtlar içerisindeki en düşük gaz emisyonuna sahiptir.

Yapılan tüketici araştırmasında PO/gaz kullanan her 10 kişiden 9'u PO/gaz'ı öneriyor. Petrol Ofisi LPG Kullanım Alışkanlıkları Araştırma Raporunun özetine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Otogaz

GÜVENLİ OTOGAZ KULLANIMI İÇİN 10 İPUCU

1

DÖNÜŞÜM SONRASI YAPILACAK KONTROLLER

Otogaz dönüşümü sonrasında yetkili bir makina mühendisi tarafından sızıntı testi yapılmalı ve gerekli kanuni prosedürlere uymaya özen gösterilmelidir.

2

DEPONUN DOLULUĞU

Otogaz tankı üzerinde bulunan multivalf güvenlik sistemi, tankı ısı değişimlerine karşı güvenli duruma getirmek amacıyla, en fazla %80 doldurulmasını sağlamaktadır. Daha fazla Otogaz almak amacıyla Otogaz tankını sallamayın ve dolum yapan kişilerin sallamasına izin vermeyin.

3

BENZİN DEPOSU DOLULUK ORANI

Benzin deposunun doluluk oranı en az 1/4 olmalıdır. Aksi takdirde benzin pompası zarar görebilir. Sıralı sistemlerde yakıt seçici anahtar gaz konumunda bulunsa da araç ilk çalıştırmada benzin kullanır; motor belli bir ısıya ulaştığında gaz kullanmaya başlar.

4

KARBÜRATÖRLÜ ARAÇLAR

Aracınız karbüratörlü ise, benzin yakıt sisteminin kuru kalmaması için motoru her çalıştırdığınızda benzinle çalıştırmanız gerekmektedir.

5

BAKIM

Her 15.000 km´de bir yetkili serviste bakım yaptırın. Bakım esnasında Otogaz valfinin içinde bulunan filtrenin değiştirildiğinden emin olun

6

ARIZA

Arıza durumunda, yakıt seçici anahtarı gaz konumundan benzin konumuna getirin ve otogaz tankı üzerindeki valf vanalarını kapatın.

7

KORUMA

Aracınız uzun süre park halinde kalacaksa Otogaz tankı üzerindeki valfe ait tüm vanaları kapatmayı unutmayın.

8

TANK ÖMRÜ

Otogaz tankları, üretildiği yıldan itibaren 10 yılda bir değiştirilmelidir.

9

ATEŞ KAYNAĞINDAN UZAK DURMA

Aracınızı herhangi bir ateş kaynağına yakın park etmemeye ve aracın içerisinde açık alevli ısıtıcılar kullanmamaya dikkat edin.

10

OTOGAZ İLE TEMAS

Sızıntı olması halinde Otogaz´ın cildinize doğrudan temas etmesine izin vermeyin ve Otogaz’ı solumayın. Temas halinde, Otogaz ile temas eden bölgeyi 20 dakika boyunca su ile yıkayın.

Ürün Bilgi Formları